Svátky růží 2016

2178 vstupenek – to je bilance návštěvnosti sedmého ročníku opočenských Svátků růží. (Nejúspěšnějším dnem byla neděle s 1123 prodanými vstupy.)

A co tradiční akce přinesla? V letošním roce uplyne 200 let od vyšlechtění růže jménem Königin von Danemark – Královna dánská. Tato růže poprvé vykvetla v roce 1816 v hamburských školkách založených Skotem Jamesem Boothem, který růži pojmenoval na počest dánské královny. Nově vyšlechtěný kultivar začala firma James Booth & Sons distribuovat veřejnosti v roce 1826, od té doby je jako historická růže prodávána po celém světě. Königin von Danemark je odolný, intenzivně vonící růžový keř, kvetoucí jen jednou v roce. Bohatá poupata v květenství se otvírají do růžových, vonných, velkých květů, jejichž sladká vůně potvrzuje její damašský původ.

Výročí vyšlechtění této unikátní květiny jsme se v letošním ročníku Svátků růží rozhodli připomenout prostřednictvím květinových vazeb, v nichž převládaly růže ve všech odstínech růžové. Podle symboliky květin představuje růžová růže především půvab, eleganci a vytříbený vkus. Jejím darováním lze vyjádřit radost ze setkání nebo uznání.

Jako každý rok bylo možné v prostorách zámku zhlédnout stovky růží v nejméně padesáti vazbách.

Zpět