EHD 2016: Korzet - 400 let utrpení pro krásu (přednáška)

Je tomu již šest let, kdy začal opočenský zámek pořádat u příležitosti Dnů evropského dědictví populárně naučné přednášky. K tradičním přednáškovým tématům o zámeckých sbírkách přibylo letos i téma obecnější – a to historická móda.

 

Přednášející Alena Zvolánková vybrala na úvod (doufejme nové tradice) problematiku kdysi neodmyslitelné součásti dámského oděvu – korzetu.

 

Představila čtyři století proměn jeho tvaru, technologií zhotovování či materiálů. To vše v kontextu proměn společnosti, trendů, dobové módy a samozřejmě evropské historie.

 

Silné emoce vzbudily u účastníků přednášky především zdravotní důsledky nošení korzetu jako nevratné deformace kostry nebo ovlivňování funkce vnitřních orgánů. Zejména u dam pak zvláště krutá realita vlivu stahování trupu v těhotenství.

 

Nechyběly ukázky korzetů, které dopomohly k názorné demonstraci konstrukčních záležitostí.

 

Zájem návštěvníků naznačuje, že móda je téma atraktivní a otvírá jistě možnost touto cestou pokračovat i v dalších ročnících. Významnou část přednášky koncentrovaně absolvoval i dvouměsíční syn paní Zvolánkové Ondra, který byl bezpochyby nejmladším účastníkem našich letošních kulturních akcí.

Pár fotografií z přednášky přikládáme.

Více o akci

Zpět