„Něco málo“ o českých puškařích na opočenském zámku

"Něco málo" o českých puškařích na opočenském zámku

Malý „bonus“ pro milovníky zbraní a pravidelné návštěvníky Opočna

Po ukončení výstavy levoručních dýk se v loveckém sále uprázdnily vitríny, které čekají do konce května na další z výstav exponátů z opočenských depozitářů zaměřenou tentokrát na archeologii. Útroby těchto vitrín poslouží ve vzniklém mezidobí skromné výstavce na téma puškařství.

Laik se zde dozví základní informace o vybraných českých puškařských mistrech – konkrétně: Antonínu V. Lebedovi, Františku Novákovi, Antonínu Ch. Kehlnerovi (respektive firmě A. Ch. Kehlner´s Neffe), Matyáši Novotném, Janu Procházkovi, Ferdinandu Morávkovi, Leopoldu Becherovi a dvorním puškaři císaře Rudolfa II. Maxmiliánu Wengerovi. Produkci výše jmenovaných reprezentuje vždy jedna zbraň z jejich dílny uložená v opočenské zbrojnici.

Na zasvěceného návštěvníka bylo myšleno při výběru exponátů. Daných osm pušek totiž není během běžných prohlídek k vidění vzhledem k jejich historické instalaci „za provázky“.

Jedna za všechny (viz obr. nahoře) – perkusní lovecká dvojka vyrobená pro rod Colloredo-Mansfeldů opočenským puškařem Procházkou.

„Minivýstavka“ bude součástí prohlídek I. a III. okruhu od 30. 3. do 20. 5. 2018.

Související akce

Archeologické exponáty opočenského zámku (výstava)
Výstava

Archeologické exponáty opočenského zámku (výstava)

  • Opočno ()
  • 26. 5. 2018–31. 10. 2018
  • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele

Související zprávy

K dostání je nová kniha na téma opočenské zámecké zbrojnice

18. 6. 2017 (aktualizováno 27. 3. 2018)

Informace a ukázky z knihy „Scheurerův lískový katalog - opočenská sbírka zbraní. Kritický katalog.“

Články o opočenských sbírkách

5. 2. 2018

Ve Zprávách památkové péče vyšly tři články týkající se opočenského mobiliárního fondu. Konkrétně zbrojnic, obrazáren, etnografických kolekcí a knihovny.

Devadesát nových exponátů v opočenské orientální zbrojnici.

13. 3. 2017

V závěru roku 2016 byly Náprstkovu muzeu asijských, afrických a amerických kultur navráceny exponáty, které měl státní zámek Opočno dlouhodobě zapůjčeny pro prezentaci...